Вибираємо лижну куртку: 5 ключових аспектів
Поїздка на гірськолижний курорт - відмінний варіант активно відпочити, розважитися з друзями і отримати величезну дозу позитивних емоцій. Однак всі ці очікування можуть бути затьмарені, якщо одяг для катання буде незручною або ж занадто схильна до впливу вологи. Тому важливим етапом підготовки є вибір оптимальної уніформи серед сотень моделей, представлених в мережі і на вітринах спортивних маркетів. Далі в статті розберемося, як купити якісну гірськолижний одяг і на що звернути увагу при виборі.
4 категорії курток: що слід знати про якість і фасон
Багатий асортимент лижних курток, в залежності від зовнішніх особливостей, крою та наповнення, можна розділити на 4 основних категорії.

1. Першу групу представляють класичні вироби. Як правило, це строгий спортивний фасон, що не сковує рухів, відсутність декоративних елементів і перевірена роками яскрава кольорова гамма. Куртки відмінно підійдуть для катання на спеціалізованих добре підготовлених схилах.

Більшість таких моделей утеплені, щоб райдеру було максимально комфортно на підйомнику. Мембранні вставки забезпечують відведення вологи під час активного руху і захищають від вітру.

Якщо ви віддаєте перевагу кататися в межах курорту, то підбирати модель з надвисокими технічними характеристиками немає сенсу. Класичною лижної куртки буде цілком достатньо для помірно активного відпочинку. До того ж, більшість схилів оснащено теплими підйомниками, а в окрузі є безліч кафе, де можна відпочити і зігрітися за чашкою чаю або глінтвейну.

2. В категорії Fashion представлені моделі курток і сноубордических штанів для тих, хто хотів би і на лижах виглядати ідеально. Як правило, технічні фактори в такій екіпіровці є другорядними ,, адже їх «купують очима».

Визначальним моментом в моделях даної категорії є крій, який нагадує спортивний одяг лише віддалено. Куртки для жінок створюються максимально приталеними, щоб підкреслити всі достоїнства фігури.

Ще одним ключовим елементом в даному випадку є декор. Це можуть бути цікаві тематичні нашивки, хутряні узлісся, стрази і навіть унікальні вишивки ручної роботи. З огляду на, що основним завданням лижної куртки є привабливий зовнішній вигляд, кататися в ній не зовсім зручно. Однак такі моделі можуть стати відмінною основою як для гірських розваг, так і для міських прогулянок.

3. Третя категорія лижних курток носить назву Fashion premium sport і відмінно поєднує в собі бездоганний крій, зручний для катання, і привабливий зовнішній вигляд. Для виготовлення верхнього одягу використовують високоякісні еластичні тканини, кілька прошарків з мембран і утеплювача. Така комбінація матеріалів дозволила зробити куртки не тільки красивим, але і максимально практичним варіантом для відпочинку на схилах.

4. Четвертою є група моделей Фрірайд. Відмінними рисами таких виробів є простий і зручний крій, яскраві кольори, а основний акцент зміщений на функціонал. Куртки цієї категорії призначаються любителям позатрасового відпочинку.

Ключовим елементом в даному випадку є високоякісна паропроникна мембрана, що забезпечує відтік вологи. Так як фрірайдер активно рухається на спуску, в пошуку ідеального схилу, проходить великі відстані пішки, такі вставки просто must have.

На відміну від класичної екіпіровки, в костюмах цієї категорії відсутня утеплювач. Натомість лижники, в залежності від інтенсивності навантаження і погодних умов, використовують пухову куртку або флисовую Пайту. Ця ж особливість пояснює якусь мішкуватість курток фрірайд, адже вони не тільки має вміщати ще пару шарів одягу, але і не сковувати рухи.

Наступною ключовою особливістю екіпіровки вільних лижників є велика кількість кишень. Вони розташовані таким чином, що вміщають все необхідне і не перекриваються поясом і лямками рюкзака.
Чи мають значення схили?

Одним з визначальних чинників вибору куртки є вид передбачуваної активності. Якщо ви тільки плануєте стати на лижі і не впевнені, що в майбутньому будете часто відвідувати схили, то оптимальним варіантом стане проста модель, яка відрізняється яскраво вираженою приналежністю до спортивного стилю. Універсальна непомітна річ дозволить насолодитися катанням, а після може стати альтернативою звичному пальто в місті.

Для великої активності на схилі фахівці рекомендують підбирати якісну екіпіровку, яку при необхідності можна буде використовувати і в наступному сезоні. З огляду на, що гірськолижні костюми далеко не бюджетні, можливо, є сенс раз витратитися на куртку і штани з якісних матеріалів з хорошим утеплювачем і мембранними вставками.

Якщо ж ви впевнено стоїте на лижах чи сноуборді і вважаєте за краще кататися поза трас - краще звернути увагу на якісний костюм категорії фрірайд. Яскраве забарвлення зробить вас максимально помітним на схилі, а простий крій дозволить сформувати ідеальний теплообмін в будь-яких умовах катання. До того ж, така екіпіровка підійде для відпочинку і на сонячних схилах Грузії і в суворих умовах Сибірського краю.

Якщо ви плануєте кататися поза трасами, особливо з пішим підходом до точки спуску - сміливо вибирайте неутеплені костюми для фрірайду. Звичайно, їх незвичайно яскраві кольори і вільний крій будуть недоречні в міському середовищі. Але фрірайдниє куртка і штани дозволять створити для вас ідеальний мікроклімат в будь-яких умовах катання, за рахунок правильно підібраною комбінації з іншими шарами одягу. Так вам буде комфортно спускатися на лижах де завгодно - від теплих і сонячних схилів Гудаурі, до холодного сибірського Шерегеш.
На що звернути увагу при виборі?
Сучасний ринок лижного екіпірування досить широкий, проте описи курток здебільшого містять чималу кількість термінів і цифр, що характеризують наповнювач вироби та інші особливості. Розглянемо їх більш детально.
мембрана
Ключовим технічним елементом куртки для катання на лижах є мембрана, вшита під зовнішню тканину. Вставка забезпечує надійний захист від вітру, не дає промокнути від контакту зі снігом, і в той же час забезпечує відтік вологи зсередини.

В описі моделі дана характеристика представлена ​​у вигляді цифрового позначення (30К / 30К або ж 15 000/10 000). Причому перша цифра це рівень водостійкості, а друга - значення паропроникності.

Сьогодні на ринку представлені три основні категорії мембран:
● 5000mm / 10000g - оптимальний варіант для гірськолижних курортів Європи;
● 10000mm / 15000g - підійде для підйому на нерозчищені траси, добре витримує сильні опади;
● 15000mm / 20000g - для катання і тривалих походів на північних схилах.

При виборі мембрани, також слід подбати про найбільш підходящому типі елемента. В сучасних куртках використовується беспоровий, порові і комбінований тип. Розглянемо їх більш детально.

● Перший тип оптимальний для катання при середніх температурах і відносно сухому повітрі. У разі подорожі на курорти з високою вологістю, краще підшукати альтернативу. Є ризик того, що при активному потовиділенні зсередини і мокрим снігом зовні мембрана може задубіти. Такий варіант досить еластичний, довговічний і простий у догляді.

● Вироби з поровой мембраною підійдуть для активного відпочинку в морозну погоду. Однак, таке покриття досить недовговічне.

● Третій тип мембран - комбінований. В даному випадку, в куртці використано два попередні види. Як показує практика, такий різновид мембранного покриття є найбільш затребуваною. Вона забезпечує оптимальний відтік вологи і пара, повністю непроникна і добре дихає. Такі куртки більш довговічні, однак зовсім не бюджетні.

При виборі куртки для активного відпочинку на гірських схилах, важливо підібрати обидва значення вірно. Якщо ви періодично катаєтеся на добре розчищених трасах в гарну погоду, то в принципі, можна вибирати середні значення і ні про що не переживати. Однак у спокійному стані у вітряну вологу погоду, невірно підібране мембранне покриття може неабияк зіпсувати дозвілля. Наприклад, для курорту на Красній Поляні, протягом усього сезону характерна висока вологість, а тому, при спуску можна потрапити під невеликий дощ і мокрий сніг одночасно. В даному випадку мембрана з поганим коефіцієнтом водостійкості призведе до відсиріванню одягу.

Оптимальним варіантом для гірськолижної куртки стануть мембрани Gore-Tex від W. L., які протягом всього катання забезпечують комфорт райдера за будь-яких погодних умовах.

Також можна звернути увагу на останні версії покриттів Dermizax, вироблених японською корпорацією Toray, які використовуються у великій кількості професійної гірськолижного одягу.
зовнішня тканина
При виготовленні лижних курток використовуються еластичні і нееластичні тканини.
Перший варіант забезпечує свободу рухів під час спуску. В окремих примірниках (наприклад, Mountain Force) еластичними є і підкладковий шар з утеплювачем. За рахунок цього куртка і брюки бездоганно виглядають і забезпечують максимальний комфорт під час відпочинку.

Моделі з нееластичних тканин за рахунок більшої універсальності і доступній ціновій категорії активно використовуються в самих різних варіантах екіпіровки. Наприклад, в куртці мішкуватого крою еластична верхня тканина просто ні до чого, а у випадку з варіантами для фрірайдерів, акцент зміщується на міцність, за рахунок чого друга категорія покриття більш затребувана.

Вибираючи куртку, слід звернути увагу на наявність DWR-покриття. Це спеціальний полімерний захисний шар, який не дозволяє волозі вбиратися в тканину. Також він робить матеріал більш стійким до зносу і забезпечує захист від забруднень.
утеплювач
Ще одним компонентом, який формує ваш особистий мікроклімат при катанні, є утеплювач. Для спортивного одягу рідко використовується натуральний пух, тому що він сильно зберігає тепло і здатний відволожуватися при активних рухах райдера.

Як аналогів на ринку представлений досить широкий спектр підкладкових тканин:
1. Поліфілл - синтетичний утеплювач, який за властивостями нагадує мембрану. Оперативно сохне і відмінно зберігає тепло в діапазоні -25-35 градусів.
2. Поліамід - міцний, простий в догляді матеріал, який забезпечує хороший повітрообмін, але не вбирає вологу.
3. Поліестер - популярний штучний утеплювач, який характеризується довговічністю і високим рівнем міцності. Також в ньому не розмножуються бактерії.
4. Поліактід - полімерна тканину, яка для більшого ефекту комбінується з вовною.
5. Синтепон - найбільш бюджетний варіант, однак після першого прання скочується і втрачає близько 30% теплопровідності.
6. Фліс - м'яка трикотажна тканина, яка відмінно зберігає тепло і відводить вологу.

Ступінь того, наскільки теплим куртки слід підбирати відповідно до кліматичних умов курорту, який бажаєте відвідати. Наприклад, на північні схили краще вибирати максимально теплий варіант, а у випадку з Карпатами, Гудаурі або іншими європейськими локаціями, можна звернути увагу на більш легкі моделі або ж взагалі варіанти без утеплювача. Замінити його можна, просто одягнувши флисовую Пайту або термобілизна під куртку. Досвідчені райдери відзначають, що неутеплений елемент гардероба, може бути використаний для прогулянок в холодну пору року поза схилів.
вентиляція
Вентиляційні отвори є обов'язковим елементом хорошою куртки, адже часом навіть найкращої паропроницаемой мембрани може бути недостатньо для нормального повітрообміну при активних спусках або інтенсивних підйомах на схил.
Варто відзначити, що вентиляційні блискавки на увазі анатомічних особливостей і меншою пітливості рідше зустрічаються на жіночих моделях.
капюшон
Капюшон в гірськолижній куртці - важливий структурний елемент, який, в залежності від моделі, виконує різні функції:
● об'ємний варіант дозволить надіти його як поверх шапки, так і натягнувши на шолом. Такий пошив буде актуальний для відпочинку поза трас або ж на курортах з відкритими підйомниками, коли капюшон надійно захищає від поривів вітру і негоди в цілому;
● знімний варіант зробить куртку більш універсальною і дозволить зробити куртку частиною міського гардероба;
● моделі з великою кількістю декору (хутряна облямівка або стрази) несуть в собі виключно дизайнерську функцію і найчастіше зустрічаються в моделях Fashion.

Снігозахисна спідниця

Один з ключових елементів гірськолижної куртки. По суті - це додаткова широка смуга тканини з застібкою. Вона прикріплюється на 5-7 см нижче талії, щільно охоплюючи пояс. Основним завданням додатковий елемент є захист від задування вітру і набивання снігу під куртку. Для більшого зчеплення, спідниці оснащуються вузькими силіконовими смугами або безліччю точок, що дозволяє знизити ризик сповзання.

Максимально зручні моделі, в яких захисний елемент можна пристебнути до штанів, формуючи цілісний костюм. Окремі бренди випускають гірськолижну екіпіровку зі спідницею на поясі брюк. При застібанні елементів на куртці і штанах, формується цілісний комбінезон.
еластичні манжети
Ще одним елементом, що забезпечує максимальний комфорт під час активного відпочинку, є еластичні манжети. Вони щільно обхоплюють зап'ястя, не дозволяючи снігу потрапити всередину. Варто відзначити, що в різних моделях манжети виконані по-різному (в плані конструкції і використовуваних матеріалів):
● флісовий манжет з прорізом для великого пальця;
● з плащового матеріалу з гумкою по периметру;
● з налаштованим механізмом (як правило, використовується липучка), що дозволяє відрегулювати обсяг рукава відповідно до обхватом руки кожної людини.

Обсяг рукава, в залежності від обраної моделі, може відрізнятися. Наприклад, вузькі варіанти призначені для використання в комплекті з рукавичками або рукавицями з широким розтрубом, який слід надіти поверх куртки. Широкі екземпляри орієнтовані на використання з рукавичками з вузькими манжетами, щоб заправити їх в рукав куртки.
Корисні дрібниці
Визначивши ключові особливості куртки, можна подбати і про функціональні компоненти гірськолижної екіпіровки.

Дуже актуальним серед додаткових опцій є спеціальний кишеню для скі-пасу, який розташовується на рукаві, трохи вище манжета. Він досить зручний, щоб прикладати карту до турнікетів підйомників. Також кишеню може бути використаний для зберігання дрібниць: ключів або кредитної карти. В окремих моделях ця особливість зроблена потайний, щоб зберегти витончений зовнішній вигляд.

Додатково куртка оснащується безліччю кишень, за якими можна розкласти окуляри або маску, телефон. плеєр та інші дрібниці.

Ще одним корисним елементом є вологозахисні блискавки, що забезпечують повну герметичність і вологостійкість лижної куртки. Це може бути водонепроникна полімерна основа з дрібними зубчиками. У більш бюджетних моделях це звичайна блискавка, яка додатково покрита поліуретановою плівкою, за рахунок чого зубчики і бігунки НЕ обмерзають і не відволожуються. У жіночих моделях присутні знімні елементи в області підборіддя, які при необхідності, можна прати окремо від усього виробу. Така незначна дрібниця припаде до душі дівчатам, які навіть на схилі воліють користуватися декоративною косметикою.

Обов'язкові елементи надійної гірськолижної куртки - підсилювачі. Це спеціальні нашивки на ділянках, які найчастіше піддаються зносу.
У плечовій області слід подбати про захист від порізів, що вбереже куртку від псування кантами при перенесенні лиж або сноуборду.
Фрірайдера слід подбати про наявність датчика Recco, який дозволить відшукати лижника в разі сходу лавини.
Правильна примірка - запорука гарного відпочинку
Після того, як ви визначилися з ключовими характеристиками куртки і знайшли відповідну модель, її слід приміряти. Наскільки комфортно себе відчуваєте, чи буде активний відпочинок без обмежень в діях. Для цього спробуйте зігнути-розігнути руки, перевірити не задираються чи при цьому рукави. Наскільки зручна куртка в плечах.

Також слід подбати про можливості комбінації одягу, формуючи потрібний мікроклімат. Для цього слід приміряти куртку на термобілизна, Флиска або улюблену Пайту.

Підводячи підсумки, варто зазначити, що вибір лижної куртки, як в принципі і всієї екіпіровки для відпочинку на схилах - важливий і ґрунтовний процес, в якому слід врахувати безліч деталей. Однак комфортний відпочинок і підкорення схилів того варті.

Якщо Ви не визначилися з моделлю або поки не готові купити лижну куртку, Ви завжди можете скористатись прокат лижного одягу в Києві